AramaSitede yeralan yayınlar ve akademik bilgiler içerisinde arama yapabilirsiniz.
 
Ana Sayfa > Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Web sitenizdeki ders notları dersler için yeterli midir? Önerdiğiniz ders kitabını da almak gerekir mi?
Ders notlarının asıl hazırlanma amacı dersin anlatılmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmaktır. Öğretim üyesi tahtaya yazarak zaman harcamaz, öğrenci de not tutmak yerine öğretim üyesini dinleyebilir. Ben ders notlarını mümkün olduğu kadar geniş tutarak, öğrencilerin dersten sonra da başvuruda bulunacakları bir kaynak hazırlamayı amaçladım. Ancak yine de ders notlarım dersi izlemeden konun öğrenilmesini sağlayacak kaynaklar değildir. Konuları tam anlamıyla kavramak için dersleri izlemek, gerekirse ders notlarının yanına bazı açıklamalar yazmak ve derste sorulan sorular üzerine açıklanan noktalara dikkat etmek gereklidir. Derste başarılı olmak için önerdiğim kitabı almak zorunlu değildir. Ancak üniversite düzeyinde anlatılan bir konuyu kavramak için tek bir kaynağa bağlı kalmadan değişik kaynaklardan yararlanılarak araştırma yapılmalıdır. Önerdiğim kitaplar konun daha iyi anlaşılması, ek problemler içermesi ve gerektiğinde başvuru kaynağı olarak kullanılması açısından önemlidir. Kitabı satın almasanız bile kütüphaneden almanızı öneriririm. Günümüzde basılı kitaplara ek olarak Internet'te de bir çok elektronik kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar ilgili derslerin web sayfalarında belirtilmektedir.

Ben ..... Üniversitesinde öğretim üyesiyim/öğrenciyim. Ders notlarınızı kendi dersimde kullanabilir miyim?
Ders notlarımı web siteme koyarken İTÜ dışından erişimle ilgili hiç bir kısıtlama getirmedim. Konuya ilgi duyanların, hazırladığım kaynaklardan yararlanmasından memnuniyet duyarım. Öğrencilerin kendi bilgilerini arttırmak için ders notlarını kullanmalarında bir sakınca yoktur. Ancak kendi öğreniminizin dışında, örneğin ders vermek amacıyla ya da bir yayında (basılı veya elektronik) kullanacaksanız etik açıdan referans (kaynak) göstermeniz gerekir. Önerim, benim sayfama bağlantı koymanızdır. Çünkü ben ders notlarımı ilerleyen teknolojiye ve derslerde edindiğim anlatım deneyimine göre sürekli güncelliyorum. Ders Notlarının Creative Commons lisansı bana aittir. Lisans: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/

Bitirme ödevimi sizinle yapabilir miyim?
Lütfen "Yürütülen Tezler / Lisans Bitirme Ödevleri" bölümündeki ilgili dokümanı okuyunuz. http://www.buzluca.info/bitirmeoner.html

Yüksek Lisans / doktora danışmanım olur musunuz?
Lütfen "Yürütülen Tezler / Yüksek Lisans Tezleri" bölümündeki ilgili dokümanı okuyunuz. http://www.buzluca.info/lustuoneri.html

Siz benim danışmanım değilsiz; yine de size gelip belli bir konuda danışabilir miyim?
Her dönem başında haftalık çalışma çizelgemi ve öğrencilerle görüşme saatlerimi web sitemde duyuruyorum. Bu saatler için randevu alıp gelebilirsiniz.

Takıldığım bir problem var, e-posta ile çözmeme yardımcı olur musunuz?
Zamanım kısıtlı olduğundan bu tür yardımlar için tez/bitirme öğrencilerime ve ardından verdiğim derslerimle ilgili problemlere öncelik veriyorum. Eğer zamanım yeterli olursa başka problemlerle ilgili olan e-postalara da cevap yazmaya çalışıyorum. Eğer böyle bir e-mektubunuza yanıt veremediysem önemsemediğimden değil zaman bulamadığımdandır.

Object-Oriented Programming (OOP) dersinde neden C++ öğretiyorsunuz? Java (ya da C#) daha iyi olmaz mı?
Bu soru bir yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Dersin adından da anlaşılacağı gibi ben C++ (ya da Java, C#) değil nesneye dayalı programlama (OOP) yöntemini öğretmeye çalışıyorum. Bu derste sadece örnekleri C++ ile veriyorum. Java (C#) da olabilirdi. Zaten yüksek lisansta verdiğim “Nesneye dayalı modelleme ve tasarım” dersinde (bkz Nesneye dayalı modelleme ve tasarım) örnekleri Java ile veriyorum. OOP felsefesini kavramış olan biri bu felsefeyi destekleyen herhangi bir dili de kolaylıkla öğrenebilir. Zaten ileride, günümüzde öğretilen programlama dillerinden başkalarının çıkması da olası. Yapılan işe ve uygulamaya göre değişik dillerin hepsinin kullanım yeri var. Bence önemli olan felsefeyi ve düşünce biçimini kavramaktır. Dilin ya da platformun mekanik kuralları kolaylıkla öğrenilebilir. Satranç oynamak gibi, taşların hareketlerini öğrenmek kolaydır, bunlar kitaptan da öğrenebilir, ama usta bir oyuncu olmak için düşünce yapısını deneyim ile geliştirmek gerekir. Örneklerimi C++ ile vermekte beni cesaretlendiren durumlardan biri de C++'dan diğer dillere geçmenin kolay olmasıdır. Bitirme ödevi aşamasında bile Java’ya (veya C#’a) kolaylıkla geçen öğrencilerim oldu (bkz Tamamlanan Tezler). Üniversitelerde programlamaya hangi bölümde hangi dille başlanacağı bütün dünyada hala tartışılan ve belli bir sonuca ulaşmamış bir konudur.

Benim yıliçi notlarım düşüktü, bugünkü final sınavım da kötü geçti, ama bu dersten geçmem lazım (okulum uzuyor, ailem kızıyor, okuldan bıktım vs.) bana yardımcı olur musunuz?
Nasıl olabilirim? Artık yapılabilecek şeyler tükenmiş. Eğer bu dersle ilgili bir problemin olduğunu yıl içinde bana söyleseydin dersi çalışmanda sana yardımcı olurdum. Analayamadığın yerleri ve soruları bana ya da dersin yardımcısına sorabilirdin. Bütün notlar belli olduktan sonra ben sadece sınıf ortalamasına ve öğrencilerin sıralamasına göre harfli notları belirliyorum. Düşük ortalamaya sahip bir öğrencinin sırasını yükseltmem mümkün olmaz. Senin için üzgünüm; öğrencilerimin kalması beni memnun etmez ancak artık yapacak bir şey yok.

Sizden referans mektubu alabilir miyim?
Referans mektupları ile bilgiler aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır: http://www.buzluca.info/referans.html