AramaSitede yeralan yayınlar ve akademik bilgiler içerisinde arama yapabilirsiniz.
 
Ana Sayfa > Yayınlar > Kitaplar

Kitaplar


COAL

, Orhan KURAL (Ed.), "COAL", 1994, Özgüb Ofset Matbaacılık A.Ş., Kömür'ün özellikleri, teknolojisi ve çevre ilişkilerini konu alan bu çok yazarlı eserin editörlüğünü yapan Orhan Kural, ayrıca "Türkiye'de Kömür Madenciliğinin Tarihçesi" ve "Kömürün Briketlenmesi" bölümlerinin de yazarıdır. 61 ülkeden 52 yazar ve 157 bilim adamı kitapta görev aldı. 22 devlet ve hükümet başkanı kitabın önsözünü yazdılar ve Coal kitabı bu özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı. 100 ülkenin kitaplığında bulabileceğiniz bu eser, yurt dışına pazarlanarak ülkemize 20 bin USD döviz kazandırdı.
Belgeler: COAL   

KÖMÜR

, Orhan KURAL (Ed.), "KÖMÜR", 1998, Özgün Ofset Matbaacılık A.Ş., Kömür oluşumundan tüketimine kadar tüm safhaları inceleyen geniş kapsamlı bir editörlük çalışması. Ülkemizin dört bir köşesinde kömür konusunda çalışma yapan 59 yazarı bir araya getiren bu eser 43 bölümlüdür. Ayrıca 40 değerlendirme jürisi bölümleri ayrı ayrı incelemiştir. Türkiye'de kömür madenciliğin tarihçesi, oluşumu ve sınıflandırması, petrografisi, mekanik özellikleri, pazarlanması, kendiliğinden yanması, örnekleme, kullanım alanları, yanması, briketlenmesi, koklaşması, pirolizi, sıvılaştırılması, gazlaştırılması, çevre düzenlenmesi, ticareti, kalite kontrolü gibi konular kitabin bölümlerinde ele alınmıştır.
Belgeler: KÖMÜR   

BU KİTAP BAŞKA (Anılar)

, Orhan KURAL, "BU KİTAP BAŞKA (Anılar)", 3/2008, İstanbul: Beril, (Genişletilmiş 4. Basım, Mart 2008 ) Kural’ın hayat hikâyesi olan bu eserinde, başından geçen ilginç olaylara ve son bölümünde tüm kitaplarından seçme gezi anılarına yer veriliyor. Bu eser basında geniş yer aldı.
Belgeler: BU KİTAP BAŞKA (Anılar)   

SEFERİ

, Orhan KURAL (Ed.), "SERFERİ", 10/2007, İstanbul: Beril, Günümüz Yazarlarından Gezi Yazıları, (I. Basım, Ekim 2007), (Bir Gezginler Kulübü Yayınıdır.) Ünlülerin yurtiçi ve yurtdışı gezi anıları, Mina Urgan’dan Ayşe Kulin’e Yılmaz Erdoğan’dan Kenan Işık’a, Zeynep Oral’dan Tarık Minkari’ye, Haluk Levent’ten Çetin Altan’a, Nevval Sevindi, Ayşegül Aldinç, Buket Uzuner, Nedim Gürsel tam 55 imza kitap 600 sayfa.
Belgeler: SEFERİ   

ÇEVRE ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ

, Orhan KURAL (Ed.), "ÇEVRE ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ", 6/2006, İstanbul: Beril, (Genişletilmiş 2. Basım, Haziran 2006) Aralarında ünlü isimlerinde bulunduğu, 126 şairin, 370 civarında şiiri, şiirlerin sihirli dünyasından ve şairlerin efsunlu sözlerinden yararlanarak çevre bilincinin öğrencilere ve topluma yayılmasında rol oynamak amacı ile bu eserde bir araya getirildi.
Belgeler: ÇEVRE ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ   

UZAKLAR ÇAĞIRINCA

, Orhan KURAL, "UZAKLAR ÇAĞIRINCA", 3/2008, İstanbul: Carpe Diem, (Üçüncü Basım, Mart 2008) Bir gezi kültürü kitabı, yani gezginin el kitabı, gezmek niye bir yaşam biçimidir, gezi türleri, bavul hazırlama sanatı, bir gezi nasıl ucuza nasıl getirilir, gerçek gezgin kimdir.
Belgeler: UZAKLAR ÇAĞIRINCA   

BÜYÜK DÜNYADA KÜÇÜK ADIMLAR

, Orhan KURAL, Orhan KURAL, "BÜYÜK DÜNYADA KÜÇÜK ADIMLAR", 3/2008, İstanbul: Beril, (Yenilemiş 6. Basım, Nisan 2006) ABD, Arjantin, Avusturya, Azerbaycan, Cezayir, Finlandiya, Fransa, Hong Kong, İran, İsveç, Kenya, Libya, Macaristan, Romanya, Tayland, Tayvan, Tunus.
Belgeler: BÜYÜK DÜNYADA KÜÇÜK ADIMLAR   

DÜNYA DÖNDÜKÇE İNSAN GEZDİKÇE

, Orhan KURAL, Orhan KURAL, "DÜNYA DÖNDÜKÇE İNSAN GEZDİKÇE", 5/2001, İstanbul: Beril, Yenilenmiş 4. Basım, Mayıs 2001) Çin, Belçika, Kongo, Zaire, Fildişi Sahilleri, Senegal, Kafkasya, Çeçenistan, Ermenistan, Fas, Avusturalya, Yeni Zelanda, Tibet, Nepal, Pakistan.
Belgeler: DÜNYA DÖNDÜKÇE İNSAN GEZDİKÇE   

BİR GEZGİNİN DÜNYASI

, Orhan KURAL, "BİR GEZGİNİN DÜNYASI", 6/2006, İstanbul: Beril, , (Yenilenmiş 5. Basım, Haziran 2006) Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Jamaika, Karaipler, Belize, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Meksika, İspanya, Polonya.
Belgeler: BİR GEZGİNİN DÜNYASI   

DÜNYA KALEMİMİN UCUNDA

, Orhan KURAL, "DÜNYA KALEMİMİN UCUNDA", 11/2000, İstanbul: Beril, (Yenilenmiş 3. Basım, Kasım 2000) İzlanda, Grönland, Irak, Laos, Vietnam, Kamboçya, Burma (Myanmar), Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman, Alaska, Kanada.
Belgeler: DÜNYA KALEMİMİN UCUNDA   

SİBİRYA’DAN ŞİLİ’YE

, Orhan KURAL, "SİBİRYA’DAN ŞİLİ’YE", 12/1998, İstanbul: İnkılap, (1. Basım, Aralık 1998) Bahreyn, Bolivya, Borneo Adası, Brunei Sultanlığı, Ekvator, Küba, Moğolistan, Sibirya, Sri Lanka, S.Arabistan, Şili, Uruguay, Yakutistan, Yemen.
Belgeler: SİBİRYA’DAN ŞİLİ’YE   

GİZEMLİ COĞRAFYALAR

, Orhan KURAL, "GİZEMLİ COĞRAFYALAR", 11/1999, İnkılap, . Basım, Kasım 1999) Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Malta, Panama, Kostarika, Dominik Cumhuriyeti, Madagaskar, Haiti, Komor Adaları, Tanzanya, Zenzibar, Bangladeş, Sulawesi Adası, Portekiz, Danimarka, İtalya (Floransa).
Belgeler: GİZEMLİ COĞRAFYALAR   

YOL ÇAĞRISI

, Orhan KURAL, "YOL ÇAĞRISI", 11/2005, Beril, Yenilenmiş 2. Basım, Mayıs 2005) Japonya, Mısır, Kuzey İrlanda, Norveç, Hollanda, İtalya, Sicilya, Sudan, Etiyopya (Habeşistan), Litvanya, Letonya, Estonya, Petersburg (Leningrad), Guyanalar, Maldiv Adaları.
Belgeler: YOL ÇAĞRISI   

VE SEKİZ OLDU

, Orhan KURAL, "VE SEKİZ OLDU", 8/2004, Beril, (Yenilenmiş 2. Basım, Ağustos 2004) Karayipler, Namibya, Güney Afrika, Hindistan, Bhutan, Gana, Togo, Benin, Nijerya.
Belgeler: VE SEKİZ OLDU   

KÖŞE BUCAK DÜNYA

, Orhan KURAL, "KÖŞE BUCAK DÜNYA", 1/2006, Beril, (1. Basım, Ocak 2006) Malezya, Singapur, Yunanistan, Güney Kore, İrlanda, Galler, Ürdün, Suriye, Uganda, Ruanda, Botswana, Zimbabwe, Zambiya, Etiyopya.
Belgeler: KÖŞE BUCAK DÜNYA   

UFUKLARIN ÖTESİNDE

, Orhan KURAL, "UFUKLARIN ÖTESİNDE", 10/2006, Beril, (1. Basım,Ekim 2006) Arnavutluk, Brezilya, Londra, Libya, Peru, Bosna Hersek, Endonezya, Filipinler, İskoçya, Senegal, Gambiya, Gine Bisseau, Gine, Mali, Kırım, Ukrayna, Moldova, Gagavuz Yurdu, Polenezya (Fiji, Cook Adaları ve Tahiti.)
Belgeler: UFUKLARIN ÖTESİNDE   

GEZGİNİN GÖLGESİ

, Orhan KURAL, "GEZGİNİN GÖLGESİ", 1/2008, Beril, (1. Basım,Ocak 2008) Bulgaristan, İsrail, Kuzey Kore, Çek Cumhuriyeti, Kırım, ve Tataristan, Özbekistan, Yemen, Patagonya, Batı Fransa, Balkanlardan Esintiler, Moğolistan, Yakutistan, Şili
Belgeler: GEZGİNİN GÖLGESİ   

DÜNYA İÇİN BİR ŞEY YAP!

, Orhan KURAL, "DÜNYA İÇİN BİR ŞEY YAP!", 2/2009, Zinde, Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz, örneğin siz neler yapabilirsiniz? Tüketirken, tükeniyoruz çevre sorunlarının %90'ınında insan suçlu, çevre sorunları ise sınır tanımıyor. İklim değişikliklerine ve ısınmaya insanın tüketim hırsı neden olmaktadır. Daha çok tüketen değil, daha çok düşünen ve bilen mutludur. Bunun çözümü ''sizsiniz'' ancak her vatandaş görevini yaparsa başarı sağlanır. Sorgulayın... İlkeli olun... Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz.
Belgeler: DÜNYA İÇİN BİR ŞEY YAP!