PROJELER

Konu

Metal sektöründe faaliyet gösteren yurt içi ve yurt dışı firmaların kısa ve uzun vadeli emtia (alüminyum, bakır, nikel, çinko, kalay, kurşun) satın alma süreçlerinde etkin karar verebilmelerini ve fiyat dalgalanma risklerinden korunabilmelerini sağlamak amacı ile karar destek yazılım platformu geliştirilecektir. Bu proje sayesinde hem Türkiye'de cari açığa en çok sebebiyet veren emtia alımlarına ödenen paranın azaltılması, hem de yurt dışı metal firmalarına yazılım platformunun ihracı planlanmaktadır. Platform kapsamında yer alan fiyat tahminleme, sentiment analizi, riskten korunma ve satın alma optimizasyon modülleri sayesinde kullanıcılar manuel karar verme süreçlerini akıllı algoritmalar sayesinde otomatikleştirebilecek, insan kaynaklı hatalar minimuma indirgenebilecektir. Bu platform uluslararası emtia piyasalarına entegre olarak çalışacak anlık izleme ve uyarı kabiliyetine sahip olacaktır. Platform hem fiyat tahminleme ve satın alma optimizasyonu hem de emtialara ilişkin vadeli sözleşmeler ile riskten korunma (hedging) amaçlı kullanılabilecektir.

Konu

Augmented Reality (AR) teknolojisi çevremizdeki nesneler, bu nesneler ile ilişkilendirilmiş dijital içerikleri beraber görmemize olanak sağlayan bir teknolojidir ve üretim alanında birçok probleme çözüm sunmaktadır. AR teknolojisi montaj, bakım, kalite kontrol süreçleri, lojistik ve çalışan eğitimi gibi birçok üretim faaliyetinde uygulanabilir yenilikçi bir teknolojidir.Projenin ana amacı şirketlerin üretim süreçlerini artırılmış gerçeklik ortamına aktarabilecekleri internet tabanlı yazılım platformu geliştirmektir. Platform ile tanımlanan üretim süreçlerinin mavi yakalı çalışanlara mobil uygulama ile aktarılması amaçlanmıştır. Üretim faaliyetlerine özgü iş adımları hiçbir programlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan bir arayüz vasıtası ile tanımlanabilecek, bu iş adımlarına özel açıklayıcı ve yardımcı sanal içerikler eklenebilecek ve bu bilgiler saha çalışanının mobil cihazındaki uygulamaya internet yoluyla aktarılacaktır. Mavi yakalı çalışanların performanslarını izlemeye ve performans verilerine göre raporlar, önermeler ve bildirimler göndermeye olanak sağlayacak algoritmaların ve arayüzler sağlanacaktır. Projede saha çalışanları ile uzman çalışanlar arasında anlık bilgi paylaşımını sağlayacak uzaktan uzman desteği özelliği de geliştirilecektir. Bu sistem ile şirketlerdeki üretim süreçlerinin otomasyonu, mavi yakalı çalışanların performans yönetimi, deneyimli eleman ihtiyacının azaltılması, iş süreçlerinin hızlandırılması, maliyetlerin azaltılması hedeflenmektedir.

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.

Konu

artırılmış gerçeklik

Konu

Opsiyon yüzeyinin üç boyutlu olarak saatlik alış satış emirleir yardımıyla tahmin edilmesi

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.

Konu

Artırılmış gerçeklik

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.

Konu

Tahmin, Öngörü, Dinamik fiyatlama, optimizasyon

Konu

Ata Holding bünyesinde tüm firmaların teknik altyapı ve teknoloji sağlayıcısı olan Tradesoft’xxun, başta Türkiye’xxnin en büyük fast food sistemi olarak hizmet veren Tab Gıda’xxnın sipariş talep ve kurye süreçlerini en faydalı şekilde yönetmesini amaçlamaktadır.Halihazırda restoran zincirlerini bünyesinde bulunduran TAB Gıda’xxya hizmet veren firmamızın güncel sisteminde kuryeler sadece tek restorandan paket toplayıp teslim edebilmektedir. Buna karşın müşterilerimizin ihtiyacı birden fazla restoran ve/veya markadan paket toplanarak teslimatyapılması ve kurye atıl zamanlarının minimize edilmesidir. Projemiz ile birlikte, kurye sayı ve vardiyalarının doğru tahmin edilebilmesi için öncelikle parametrik sipariş tahmin algoritmaları oluşturularak talep tahmini yapılacaktır. Devam eden süreçte lokasyon bazlı tahmini dağıtım süresini hesaplayacak algoritma geliştirilecek ve bu algoritmanın çıktısı sonucunda hub başına düşecek optimum kurye sayısı tahmin edilecektir.

Konu

Karma tam sayılı programlama yöntemi ile dağıtım ağı seçimi ve fabrika yerlerinin belirlenmesi

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.

Konu

Ekonometrik ve yapay zeka ssaslı spot piyasaya yönelik kamyoncu fiyat tahmin modellemesi

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.

Konu

Geliştirilecek fastfood dağıtım sistemi simülasyon modeli aracılığıyla farklı kurye organizasyonu model performansının karşılaştırılması

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.

Konu

Boyacılık sektörü için tam ve parsiyel yüklerin göz önüne alındığı dağıtım ağı modeli geliştirilmesi ve farklı senaryoların değerlendirilmesi

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.

Konu

Proje ile ilgili açıklama girilmemiştir.